Kevätaurinko ja oppilaiden kasvot loistivat tänä keväänä kilpaa Sudet Salibandyn edustajien saapuessa pitämään kouluille ja päiväkodille liikunnallisia tunteja tai toimintapisteitä erilaisille rastiradoille. Joka paikkaan olimme todella odotettu vierailijoita ja meitä kohdeltiin kuin kuninkaallisia. Siksi seuramme linjaama ”rakkaudesta lajiin” veloitus tuntuukin ainoalta kohtuulliselta tällaisessa toiminnassa.

Olimme mukana Kouvolan Yhteislyseon opiskelijakunnan hallituksen rastiradalla tutkan ja tarkkuusammuntapisteen kanssa. Lisäksi esittelimme lyhyesti seuran toimintaa. Peruskouluista kävimme Sarkolan, Vahteron, Utin ja Hirvelän kouluilla osallistumassa koulujen liikuntapäiviin. Ohjelmassa näissä tapahtumissa oli seuran sekä lajin esittelyä, salibandyn taitoihin ja sääntöihin opastamista, erilaisia toimintapisteitä ja pelailua. Mieleen painuvin kokemus oli kuitenkin Ekholmintien päiväkodin salibandypäivä. Päivän aikana opastettiin 3-6 vuotiaita lapsia lajin sääntöihin sekä perustaitoihin. Tietysti päivää värittivät leikki sekä pelailu unohtamatta lasten riemukkaita kiljahduksia ja loistavia silmiä.

Tänä keväänä liikutimme reilusti yli 500 iloista, innokasta ja kohteliasta lasta tai nuorta omilla pisteillämme.

Kiitos kaikille mukana olleille ja tapahtumat mahdollistaneille!