Julkaisemme tänään kauden päättäjäisistä kuvia ja seuran kauden palkitut kansainvälistä salibandypäivää kunnioittamaan.

Sudet Salibandyn kauden päättäjäisiä oli saapunut todistamaan n.200 Susilaista Lyseon liikuntahallille. Ari-Pekka Turusen alustusta seurasi seuran puheenjohtajan Petri Joutjärven puhe (Löytyy kokonaisuudessaan täältä:  https://www.facebook.com/sudetsalibandy/videos/1065511483587848/  ) ja Taikuri Elmo Huovilan taikashow.

 

 

 

 

 

 

 

 

Taikuriesitystä seurasi joukkuepalkintojen jakaminen. Palkitut olivat:

 

Miehet Edustus

Valmentaja / Manageri: Tero Laurila

Kauden hyökkäävä pelaaja: Petri Pöntinen
Kauden puolustava pelaaja: Antti Punkkinen
Kauden tulokas: Mikko Lehtinen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A-pojat

Valmentaja: Risto Kailio

Kauden kehittynein pelaaja: Teemu Iivari
Kauden pistekuningas: Henri Turunen
Kauden MVP: Valtteri Raivio

 

 

 

 

 

 

 

A-tytöt

Valmentajat: Sami Mäkinen ja Jari Turunen

Pelaajat ovat äänestäneet keskuudestaan palkintojen saajat ja A-tytöistä palkitaankin seuraavat pelaajat:

Reeta Eronen, Susanna Pesiö ja Sara Pöysä

 

 

 

 

 

 

 

B-pojat

Valmentaja: Joona Tankka, Petteri Suojala ja Jari Ikonen

Kauden joukkuepelaaja: Joni Kaisto
Kauden MVP Punainen: Anton Nuttunen
Kauden MVP Musta: Lauri Turunen

 

 

 

 

 

 

 

C-tytöt

Valmentajat: Joona Tankka, Kati Kokkola ja Markus Tankka

Kauden harjoittelija: Nea Syrlin
Kauden tsemppari: Lotta Viljakainen
Kauden pelaaja: Taava Eerola

 

 

 

 

 

 

 

C03-punainen

Valmentajat: Erno Kujala ja Juho Mikkola

Kauden harjoittelija: Tarmo Ek
Kauden pelinrakentaja: Pyry Makkonen (4 kautta peräkkäin Pyryn johtaman kentällisen pelaaja on voittanut joukkueen sisäisen maalipörssin)
Kauden maalintekijä ja pistemies: Juuso Suotula

 

 

 

 

 

 

 

C03-musta

Valmentajat: Joona Tankka, Henri Turunen ja Teemu Pienmunne

Kauden kehittyjä: Eino Kulonen
Kauden tulokas: Kasperi Inkilä
Kauden joukkuepelaaja: Konsta Pirinen

 

 

 

 

 

 

 

D05/06-pojat

Valmentajat: Joona Tankka, Sami Kääpä, Sami Pio ja Jari Marttila

Kauden harjoittelija: Luka Setälä
Kauden kehittyjä: Okko Melto
Kauden MVP: Samu Kansikas

 

 

 

 

 

E07-Punainen

Valmentajat: Mikko Lehtinen, Tomi Pasi ja Juha Tenhonen

Joukkueesta palkitaan pelillisten esitysten sekä huiman kehittymisen perusteilla seuraavat pelaajat:

Eelis Ruohola
Topias Nyman
Topi Lehtinen

 

 

 

 

 

 

 

F08-Punainen

Valmentajat: Vesa Viljakainen, Tommi Ääri ja Joakim Sorvo

Kauden tehokkain: Joonas Grönroos
Kauden maalivahti: Lenni-Oliver Ripatti
Kauden tsemppari: Anttoni Luoma

 

 

 

 

 

 

 

E07/08-musta

Valmentajat: Janne Nylund, Joni Kaisto ja Juho Laaksonen

Kauden harjoittelija: Leevi Mikkonen
Kauden kahden suunnan pelaaja: Ukko Rutanen
Kauden kehittynein pelaaja: Voitto Peltonen

 

 

 

 

 

 

 

 

F09/10-Punainen

Valmentajat: Jani Innanen, Tuomas Weckström ja Vesa Lindholm.

Kauden kehittynein pelaaja: Oliver Kivenjuuri
Kauden tehopelaaja: Lenni Ala-Krekola
Kauden joukkuepelaaja: Juuso Ruotsalainen

 

 

 

 

 

 

 

F09/10-Musta

Valmentajat: Vesa-Matti Moilanen, Joni Komppa, Aleksi Saurila, Ilkka Vainio ja Matias Lagerström.

Kauden sisupussi ja ikitaistelija: Joel Kuhanen
Kauden harhauttelija ja ilopilleri: Viljo Tapanainen
Kauden joukkuepelaaja: Jere Nokkanen

 

 

 

 

 

 

 

 

Joukkuepalkintojen jakamisen jälkeen kaikilla oli mahdollisuus testata laukaisuvoimaa sekä tarkkuutta ja nauttia kahvion ilmaistarjoilusta parinkymmenen minuutin ajan ennen seuran tittelipalkintojen jakoa. Tittelipalkinnot saivat:

 

 

 

 

 

 

 

Kauden miespelaaja:

Tällä kertaa kauden miespelaajan valintaan pääsi vaikuttamaan sosiaalisessa mediassa, kun seura järjesti siellä kanavillaan äänestyksen. Kauden miespelaajaksi äänestettiin maalivahti Joona Tankka.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kauden poikapelaaja:

Pelaaja löi itsensä päättyneellä kaudella läpi miesten edustusjoukkueen pelaavaan miehistöön ja esittikin kaudella huikeita otteita miesten 2-divisioonassa sekä B-poikien sarjassa.
Kauden poikapelaaja on B-poikien ja Miesten edustusjoukkueen pelaaja Lauri Turunen

 

 

 

 

 

 

 

Kauden tyttöpelaaja:

Pelaaja on ollut erittäin tärkeä linkki joukkueen puolustuspään pelissä ja omaa todella hyvät henkilökohtaiset taidot lajiin. Pelaaja saa ympärillä olevat pelaajat loistamaan omilla hyvillä suorituksillaan.
Kauden tyttöpelaaja on A-tyttöjen Hanna Palojärvi.

 

 

 

 

 

 

 

Kauden junnupelaaja:

Pelaajan sitoutuminen joukkueen tapahtumiin ja sääntöihin on esimerkillinen. Pelaaja on hyvä esimerkki siitä, kun harjoittelee omatoimisesti kotona ja harjoituksissa täysillä, tapahtuu huomattavaa kehitystä lyhyessäkin ajassa.  Tekniset taidot ovat kehittyneet vuoden sisällä merkittävästi ja kaudella maaliverkot heiluikin useasti. Pelaaja on hyvä joukkuekaveri, josta huokuu pelaamisen ilo ja voiton tahto. Kauden junnupelaaja on E07-punaisen joukkueen pelaaja Iiro Palviainen.  

 

 

 

 

 

 

 

Kauden kerhotoiminnan palkinnot

Pelaajista huokui jokaisessa harjoituksessa pelaamisen ja maalinteon ilo. Pelaajan aktiivisuus harjoitustapahtumissa oli hyvä ja he olivat mukavia kavereita muille ryhmän pelaajille:

Kauden nassikkapelaaja on: Aarre Laurila
Kauden kerhopoika on: Max Sågbom
Kauden kerhotyttö on: Mathilda Fernandez
Kauden harrastepelaaja: Niko Viherlehto

 

 

 

 

 

 

 

Kauden maalivahti:

Maalivahti on osoittanut huikeita otteita kauden aikana tolppien välissä ja mennyt isoja askelia pelaajana eteenpäin. Maalivahti oli isossa roolissa joukkueisinsa menestyksessä, jotka johtivat C2-pojissa SM-playoffkarsintaan sekä D1-ikäluokassa aluemestaruuteen.

Kauden maalivahti on C03-punaisen joukkueen Eemeli Floman.

 

 

 

 

 

 

 

Kauden valmentaja: 

Valmentaja on tehnyt pitkäaikaista hyvää työtä joukkueen parissa. Valmentaja on kehittänyt pelaajia loistavasti eteenpäin, jonka tuloksesta saatiin nauttia viime viikonloppuna, kun 2004-syntyneiden poikien joukkue nappasi upeasti pitkästä aikaan aluemestaruuden nimiinsä. Päättyneellä kaudella valmentajan johtama joukkue kohtasikin ensimmäisen tappion alueellisissa sarjoissa vasta viimeisessä ottelussa. Joukkue eteni lopulta SM-playoff karsintavaiheeseen, josta matka päättyi ensimmäisessä ottelussa jatkoaikatappioon.

Kauden valmentaja on C03-punaisen joukkueen vastuuvalmentaja Erno Kujala.

 

 

 

 

 

 

 

Kauden Fair Play-pelaaja:

Pelaaja on todellinen herrasmies kentällä, kuin sen ulkopuolellakin. Hän kunnioittaa tuomareita, vastustajaa, omia joukkuekavereita sekä peliä. Pelaajan käytöstavat ovat olleet esimerkilliset kuluvalla kaudella. Pelillisesti hän myös antaa kaikkensa kentällä jokaisessa vaihdossa. Kauden Fair Play-pelaaja on D05/06-poikien joukkueen Kaapo Kääpä

 

 

 

 

 

 

 

Kauden sählyperhe:

Tältä kaksikolta ei jäänyt kovin montaa joukkueen harjoitustapahtumaa, edustusjoukkueen peliä tai juniorijoukkueiden kotiturnauksia viettämättä paikalla vaan elävät yhdessä salibandyelämää joka päivä.

Kauden sählyperhe on Syrlinit Eija ja Nea.

 

 

 

 

 

 

 

Kauden talkoolainen:

Hänen käsi nousee pystyyn, kun pyydetään vapaaehtoisia tehtäviin tai apua joukkueen asioissa. Kauden talkoolainen antaa myös ison panostuksen vapaa-ajastaan poikiensa salibandyharrastuksen eteen hoitaen joukkueissa eri vapaaehtoistehtäviä. Lisäksi kauden talkoolainen otti haltuunsa päättyneellä kaudella edustusjoukkueen kahviovastaavan tehtävät.

Kauden talkoolainen on Sanna Ala-Krekola.

 

 

 

 

 

 

 

Kauden joukkueenjohtaja:

Joukkueenjohtaja on tehnyt pitkäaikaista hyvää työtä joukkueen parissa ja antanut omasta vapaa-ajastaan ison osan lasten harrastuksen eteen. Hän välittää todella paljon pelaajista ja jokainen pelaaja onkin saanut hänestä hienon tukihenkilön elämäänsä. Joukkueenjohtaja on myös pidetty henkilö joukkueen vanhempien ympäristössä.

Kauden joukkueenjohtaja on D05/06-poikien joukkueen joukkueenjohtaja Kari Niemelä.

 

 

 

 

 

 

 

Kauden joukkue:

Joukkue on täynnä motivoituneita pelaajia ja kehityssuunta on ollut ylöspäin koko ajan. Joukkue sijoittui päättyneellä kaudella ylialueellisen sarjansa toiseksi, häviten vain yhden ottelun kauden alueellisten sarjojen peleistään. Joukkue eteni sarjasijoituksen turvin SM-Playoff-karsintoihin.

Kauden joukkue on C03-punainen.

Maalivahdit: Eemeli Floman ja Jere Vainonen

Kenttäpelaajat: Joni Aaltonen, Tarmo Ek, Ossi Ekroth, Onni Hakkarainen, Eetu Harju, Nuutti Ikonen, Olli Joutjärvi, Joni Kultanen, Mikko-Pekka Laitinen, Jere Lehto, Miki Likander, Pyry Makkonen, Oskari Ojala, Peetu Pessa, Jimi Salminen, Arttu Sinkkonen, Juuso Suotula ja Joonas Virtanen

Toimihenkilöt: Vastuuvalmentaja Erno Kujala, Apuvalmentaja Juho Mikkola, Joukkueenjohtaja Petri Joutjärvi ja Huoltojoukot Antti Hakkarainen, Jenni Lahti ja Jukka Makkonen.

 

 

 

 

 

 

 

 

Palkintojen jaon jälkeen seura muisti kukin ja lahjakortilla edustusjoukkueen ottelutapahtuman kehittämisestä vastanneita valmentaja-manageri Tero Laurilaa, ottelutapahtumavastaavaa ja sosiaalisen median edustusjoukkueen ilmeestä vastannutta Jonna Savolaista sekä kahviovastaavaa Sanna Ala-Krekolaa hienosta työstä edustusjoukkueen ottelutapahtuman eteen, joka oli kehitetty todella laadukkaaksi ja vielä parempaa on kuulemma luvassa tulevalle kaudelle!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

Ansaittujen koko salin raikuvien aplodien jälkeen A-P kiitti kaikkia osallistumisesta ja toivotti tsemppiä tulevalle kaudelle! Juhlat päättyivät taitojen testaukseen kentällä ja kahviossa herkutteluun.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hyvää kansainvälistä salibandypäivää kaikille!

 

Kuvat: Emma Jaatinen